اگر جزو افرادی باشید که با نرم افزارهای مختلف سروکار دارند و یا یکی از طرفداران بازی های کامپیوتری هستند، حتما برایتان پیش آمده است که با خطاهایی یا ارور هایی همچون “Application.exe is not responding” یا “Application.exe has stopped working” برخورد داشته اید.ارور Stopped working ، یک خطای ویندوزی است و نشانه این است که برنامه مورد نظر از کار افتاده و دچار مشکل شده است. در این مقاله قصد داریم در باره حل ارور Stopped working، و زمان رخ دادن این ارور صحبت کنیم .

ارور Stopped working چیست و چه زمانی اتفاق می افتد؟

اگر جزو افرادی باشید که با نرم افزارهای مختلف سروکار دارند و یا یکی از طرفداران بازی های کامپیوتری هستند، حتما برایتان پیش آمده است که با خطاهایی همچون “Application.exe is not responding” یا “Application.exe has stopped working” برخورد داشته اید. این خطا ارتباطی به سیستم عامل و ورژن آن ندارد.

تعریف ارور Stopped working :

طبق گزارشات سایت ugetfix ارور Stopped working، یک خطای ویندوزی است و در زمان اجرای یک برنامه و یا بازی مشخصی هستید، اتفاق می افتد و نشانه این است که برنامه مورد نظر دچار مشکل شده است. به طور معمول خطای Stopped working زمانی به نمایش در می آید که یک برنامه در حال اجرا متوقف شده و نیاز است که به اجبار برنامه را ببندیم.

دلایل بسیاری می توانند باعث ایجاد این ارور شوند از جمله:

 • حمله های ویروسی
 • عدم سازگاری برنامه با سیستم
 • وجود مشکل در فایل های موقت سیستم
 • مشکل در سیستم فایل ها 
 • گاها بار زیاد روی پردازنده و یا فضای حافظه ناکافی هم می توانند باعث به وجود آمدن این خطا شوند.

حل ارور Stopped working :

بعضی وقت ها نرم افزار ها به دلایل مشکلات موقتی متوقف می شوند و خطای Stopped working به وجود می آید. به علاوه شما می توانید برنامه مورد نظرتان و یا خود سیستم عامل را به روز رسانی کنید. اگر این راه حل های ساده مشکل شما را حل نکرد، ممکن است سیستم شما ویروسی شده باشد. در این حالت یک آنتی ویروس مناسب می تواند سیستم را بررسی کرده و مشخص کند که آیا منبع این مشکل ویروسی است یا خیر.

همچنین می توانید در زمان نمایش ارور Stopped working از گزینه ” Check online for a solution ” استفاده کنید. در این حالت پردازنده همچنان مشغول است و برنامه مورد نظر همچنان در پس زمینه در حال اجرا است، در نتیجه شما نمی توانید برنامه دیگری را اجرا کنید مگر اینکه با انتخاب گزینه ” Close the program  ” ارور Stopped working را ببندید، یا اجازه دهید که ویندوز به صورت آنلاین راه حل را جستجو کند.

رفع ارور Stopped working :

اگر ویندوز شما ویروسی نبود و سیستم تان نیز به روز شد ولی ارور Stopped working همچنان برطرف نشد، می توانید برای رفع خطای Stopped working متد های زیر را دنبال کنید:

اگر بار اولی است که در اجرای یک برنامه خطای Stopped working مواجه شده اید، تنها کافی است برنامه را ببندید، سیستم را ری استارت ( Restart ) کنید و مجددا برنامه را اجرا کنید. گاهی سیستم نمی تواند منابع کافی از جمله پردازنده و حافظه مورد نیاز برنامه را در اختیار بگذارد در نتیجه ارور Stopped working به وجود می آید. برای این کار باید برنامه مورد نظر و تمام پردازش های مرتبط با برنامه که در پس زمینه در حال اجرا است را ببندید:

 1. ارور Stopped working را ببندید.
 2. Task Manager را باز کنید.
 3. برنامه مورد نظر و تمام پردازش های مرتبط با آن را ببندید.
 4. برنامه را دوباره اجرا کنید.
حل ارور Stopped working

اگر هیچ یک از راه حل های گفته شده در حل ارور Stopped working کمکی نکرد، متد های زیر را امتحان کنید:متد ۱ ) تغییر تنظیمات سازگاری سیستم :

اگر برنامه ای قدیمی را روی ویندوز ۱۰ اجرا کنید، ممکن مشکل ناسازگاری سیستم باعث ایجاد ارور Stopped working شود. شما می توانید تنظیمات سازگاری سیتم را تغییر داده و مشکل را حل کنید:

 1. پوشه نصبی برنامه مورد نظر را باز کنید.
 2. فایل با پسوند .exe را پیدا کرده و روی آن کلیک راست کنید و گزینه  Propertiesرا انتخاب کنید.
 3. وارد بخش Compatibility شوید و تیک گزینه ” Run this program in compatibility mode for ”   بزنید.
 4. از لیست زیر آن ورژن دیگری از ویندوز را انتخاب کنید و روی ok کلیک کنید.
حل ارور Stopped working

متد ۲ ) برنامه مورد نظر را به صورت ادمین اجرا کنید :

راه دیگر برای رفع خطای Stopped working اجرای برنامه به صورت ادمین است:

 1. پوشه نصبی برنامه مورد نظر را باز کنید.
 2. فایل با پسوند .exe را پیدا کرده و روی آن کلیک راست کنید و از لیست گزینه  Properties را انتخاب کنید.
 3. وارد قسمت Compatibility شوید و تیک گزینه ” Run as Administrator ” بزنید و روی ok کلیک کنید.

متد ۳) فایل های موقتی سیستم را پاک کنید :

فایل های موقتی سیستم می توانند باعث ایجاد مشکلات بسیاری از جمله ارور Stopped working شوند. برای حل ارور Stopped working ممکن است لازم باشد فایل های موقتی را پاک کنید:

 1. This PC را باز کنید.
 2. روی درایو ویندوز کلیک راست کرده و از لیست گزینه  Properties را انتخاب کنید.
 3. در قسمت General روی Disk Cleanup کلیک کنید.
حل ارور Stopped working
 • در پنجره نمایش داده شده، گزینه مربوط به Temporary files را انتخاب کنید و روی ok کلیک کنید.

متد ۴ ) درایو نمایشگر را به روز رسانی کنید :

راه دیگر برای حل ارور Stopped working بروز رسانی درایور نمایشگر است:

 1. روی منوی Start کلیک راست کنید و از منوی نمایش داده شده گزینه Device Manager را انتخاب کنید.
 2. در Device Manager افزونه Display adapters را باز کنید.
 3. روی درایور GPU راست کلیک کنید و گزینه Update Driver را انتخاب کنید.
حل ارور Stopped working
 • منتظر بمانید تا ویندوز درایورهای در دسترس را پیدا و پیشنهاد کند. پس از آن گام هایی را که نمایش داده می شود دنبال کنید.
 • اگر ویندوز موفق نشد آپدیت های در دسترس را پیدا کند، شما باید مستقیما به وبسایت سازنده رفته و به صورت دستی آپدیت های جدید را دانلود کنید.حل ارور Stopped working