رفع مشکل قطع شدن اینترنت لپ تاپ

رفع مشکل قطع شدن اینترنت لپ تاپ

یکی از مشکلات رایج کاربران لپ تاپ، مشکل قطع شدن اینترنت است. قطع شدن اینترنت لپ تاپ دلایل متعددی می تواند داشته باشد. برای رفع مشکل قطع شدن اینترنت لپ تاپ باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر مشکل از ارائه دهنده خدمات اینترنتی (ISP) نباشد، اکثر مشکلات از خود لپ تاپ و گاهی نیز ممکن است از تجهیزات شبکه باشد. در این مقاله مهمترین نکات در زمینه رفع مشکل قطع شدن اینترنت لپ تاپ بررسی می گردد. بهتر است برای رفع این مشکل، نکات زیر را به ترتیب بررسی کنید:

راه های برسی برای رفع مشکل قطع شدن اینترنت لپ تاپ :


۱. بررسی اتصال مودم به اینترنت

 طبق گفته سایت Speedify و سایت Computerhope که در این زمینه فعالیت های چشمگیری داشته اند روش هایی را برای رفع این مشکل که همان قطع شدن اینترنت لپ تاپ می باشد ذکر کردیم که میتوانید از ان استفاده کنید .

در گام اول بهتر است بررسی کنید در روتر یا مودمی که اتصال اینترنت ازطریق آن برقرار می شود، هیچ مشکلی وجود ندارد. بدین منظور بهتر است به شرح زیر عمل کنید:


بررسی چراغ های روتر :

روترها دارای چراغ های وضعیتی هستند. این چراغ ها معمولا شامل چراغ ADSL یا DSL (ثابت) چراغ اینترنت (چشمک زن) چراغ های پورت های وصل شده (شبکه های کابلی) و چراغ روشن یا خاموش و در مودم های وای فای، یک چراغ نیز به وای فای مرتبط است. قبل از بررسی چراغ ها، اگر برای اولین  بار است که از مودم خود استفاده می کنید، از سلامت آن مطمئن شوید. اما اگر همیشه درحال کار بوده، و حالا اینترنت قطع شده است، به ادامه نکات دقت کنید.

درصورت اتصال به اینترنت باید چراغ ADSL روشن و ثابت باشد (چشمک زن نباشد). درصورتی که مشاهده شد چراغ ADSL بصورت چشمک زن است، بهتر است با ISP یا شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی تماس بگیرید و دلیل آن را جویا شوید.

اگر چراغ ADSL روشن باشد اما چراغ اینترنت روشن نباشد، شاید مهلت زمانی یا حجمی طرح اینترنتی شما به  اتمام رسیده و می توانید این مورد را نیز از شرکت ISP خود جویا شوید.

اما درصورتی که چراغ ADSL روشن و ثابت باشد و چراغ اینترنت روشن و چشمک زن باشد، به بررسی سایر چراغ ها بپردازید.

رفع مشکل قطع شدن اینترنت لپ تاپ

اگر از اینترنت سیمی استفاده می کنید، اما چراغ پورت مربوطه خاموش است، بررسی کنید آیا کابل شبکه بصورت صحیح به پورت روی مودم یا پورت روی لپ تاپ متصل است. اگر بدرستی متصل شده اما چراغ همچنان خاموش است، درصورتی که مودم، پورتهای کابل دیگری نیز دارد، این کابل را با پورتهای دیگر نیز امتحان کنید. اگر سایر چراغ های مربوط به پورت کابل روشن نشدند، ممکن است مشکل از کابل شبکه باشد. تلاش کنید با کابل دیگری امتحان کنید.

اگر از اینترنت بی سیم استفاده می کنید، بررسی کنید آیا چراغ مربوط به وای فای روشن است. در برخی مودم ها، دکمه ای در پشت مودم وجود دارد که مربوط به روشن یا خاموش شدن وای فای است؛ این مورد را بدقت بررسی کنید. درصورتی که همچنان چراغ خاموش است و به جواب نرسیدید، ممکن است مربوط به آنتن مودم یا مشکل سخت افزاری باشد.

گاهی نیز با ریستارت کردن مودم، مشکلات لحظه ای حل می شوند. در صورتیکه تمامی چراغ های لازم در مودم روشن باشند، اما همچنان اینترنت قطع است، برای رفع مشکل قطع شدن اینترنت لپ تاپ، باید لپ تاپ را از لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری بررسی کنید.


۲. مشکلات نرم افزاری لپ تاپ

در ادامه ی رفع مشکل قطع شدن اینترنت لپ تاپ، بهتر است مشکلات نرم افزاری و سیستم عامل را بررسی کنید.

Network Troubleshooter :

بهتر است در ابتدا مطمئن شوید تنظیمات شبکه مشکلی ندارد. بدین منظور با راست کلیک بر روی آیکون شبکه در نوار وظیفه، گزینه Troubleshoot Problems را انتخاب کنید.

رفع مشکل قطع شدن اینترنت لپ تاپ

با استفاده از گزینه های موجود، ممکن است برخی مشکلات شبکه رفع شوند.

رفع مشکل قطع شدن اینترنت لپ تاپ

نرم افزارهای امنیتی :

گاهی اوقات آنتی ویروس و فایروال، مانع برقراری اینترنت یا دسترسی به یک سایت می شوند. برای رفع مشکل قطع شدن اینترنت لپ تاپ و برای اطمینان از دلیل آن، موقتا فایروال را غیرفعال کنید و بررسی کنید آیا اینترنت برقرار شد. همچنین این کار را برای آنتی ویروس نیز انجام دهید و بررسی کنید مشکل از این نرم افزارهای امنیتی بوده است یا خیر.

رفع مشکل قطع شدن اینترنت لپ تاپ

ریست کردن پروتکل TCP/IP :

گاهی اوقات، مشکل قطع شدن اینترنت به دلیل تنظیمات پروتکل TCP/IP است و برای رفع مشکل باید این تنظیمات را ریست کنید. بدین منظور، با استفاده از کادر جستجو در ویندوز،Command Prompt را پیدا کرده و روی آن راست کلیک و گزینه Run as Administrator را انتخاب کنید.

در این پنجره، عبارت netsh int ip reset را وارد کنید. سپس کامپیوتر را ریستارت و اتصال اینترنت را بررسی کنید.

رفع مشکل قطع شدن اینترنت لپ تاپ

درصورتی که اتصال اینترنت برقرار نشد، مجددا در Command Prompt عبارت netsh winsock reset catalog را وارد و اینتر بزنید. سپس لپ تاپ را ریستارت و اتصال اینترنت را بررسی کنید. 


در این مطلب سایت ها بر اساس خلاقیت، نوآوری، میزان بازدید، تجربه کاربری، تجربه استفاده ، و موارد تخصصی دیگر تا حدی که امکان بررسی آنها وجود داشته باشد مورد ارزیابی قرار می گیرند و بر اساس رتبه ای که بدست آورده اند منتشر شده اند. [ یک سورپرایز ویژه در اخر این مقاله ]


۳. مشکلات سخت افزاری لپ تاپ

برای رفع مشکل قطع شدن اینترنت لپ تاپ، پس از اطمینان از مودم و برقراری ارتباط اینترنت، باید به بررسی نرم افزاری و سخت افزاری لپ تاپ بپردازید.

بررسی کابل شبکه :

درصورت استفاده از کابل شبکه برای اتصال اینترنت، بهتر است از کابل شبکه یا جای گیری کامل سوکت کابل شبکه در داخل پورت مربوطه مطمئن شوید.

بررسی کارت شبکه :

گاهی ممکن است مشکل پیش آمده، مربوط به کارت شبکه باشد. برای بررسی و اطمینان از کارکرد صحیح کارت شبکه، بر روی آیکون کامپیوتر راست کلیک کرده و گزینه Manage را انتخاب کنید. با این کار، کادر Computer Manage باز می شود. از سمت چپ این کادر، وارد Device Manager شوید. از میان گزینه های موجود، گزینه Network Adapter را باز کنید. بررسی کنید که علامت زرد رنگی در کنار آداپتور شبکه نباشد.

رفع مشکل قطع شدن اینترنت لپ تاپ

وجود علامت زرد رنگ، به معنای وجود مشکل در کارت شبکه است. در این صورت، با راست کلیک روی کارت شبکه، گزینه Disable device را انتخاب کنید.

رفع مشکل قطع شدن اینترنت لپ تاپ

چند دقیقه صبر کنید و پس از گذشت این مدت، دوباره با راست کلیک رویو آداپتور شبکه، گزینه Enable device را انتخاب کنید. اگر علامت زرد رنگ حذف شد، اینترنت را بررسی کنید تا مطمئن شوید اتصال برقرار شده است.

اگر همچنان علامت زرد رنگ وجود دارد، ممکن است بدلیل درایور سخت افزاری کارت شبکه باشد. می توانید با راست کلیک بر روی آداپتور شبکه، گزینه Update driver را انتخاب کنید و با زدن گزینه Browse درایور مربوطه را جایگزین کنید.

رفع مشکل قطع شدن اینترنت لپ تاپ

همچنین می توانید آن را حذف کنید و با استفاده از درایور اصلی از سازنده، مجددا آن را نصب کنید.

رفع مشکل قطع شدن اینترنت لپ تاپ

اگر همچنان مشکل وجود دارد، نشان دهنده مشکل سخت افزاری است.


۴. مشکلات وای فای لپ تاپ

در روند رفع مشکل قطع شدن اینترنت لپ تاپ، اگر از اینترنت وای فای استفاده می کنید و با وجود روشن بودن چراغ وای فای مودم اینترنت وصل نیست، به بررسی وای فای لپ تاپ بپردازید.

در اکثر لپ تاپ ها، دکمه ای برای روشن یا خاموش کردن وای فای وجود دارد. اگر اتصال وای فای لپ تاپ برقرار نمی شود، بهتر است در ابتدا از روشن بودن دکمه مربوط به آن مطمئن شوید.

می توانید با استفاده از سیستم عامل، اتصال وای فای را بررسی کنید. برای رفع مشکل عدم اتصال وای فای، می توانید شبکه مربوطه را از لیست وای فای های شناخته شده بر روی لپ تاپ حذف کنید. بدین منظور، باید به قسمت Network settings بروید و از قسمت Manage Wireless Networks، گزینه Remove را انتخاب کنید. این گزینه در ویندوز ۱۰، Forget نام دارد.


در برخی موارد، با انجام این کار اتصال به اینترنت وای فای برقرار می شود. در این مقاله، تلاش کردیم به بررسی رفع مشکل قطع شدن اینترنت لپ تاپ بپردازیم. منتظر شنیدن سوالات و پیشنهادات شما دوستان عزیز هستیم. راهکارهای دیگری نیز برای رفع مشکلات مشابه وجود دارد. می توانید درهمین صفحه، مشکلات خود را مطرح کنید. تیم ساپا گپ در اسرع وقت، پاسخ مناسبی برای رفع مشکل شما ارسال می کند.

رفع مشکل قطع شدن اینترنت لپ تاپ
14 پاسخ
 1. کوثر
  کوثر گفته:

  سلام ببخشید بنده الان نزدیک دو سال است که لپ تاپم به هیچ مودم وای فایی نصب نمیشود وای به اینترنت موبایلم وصل نیشود لطفا کمکم کنید چکار باید بکنم درست شود

  پاسخ
  • supportsapagap
   پشتیبانی گفته:

   با عرض ادب خدمت شما دوست عزیز
   اگر امکان داره سوالتون را در قسمت سوال بپرس سایت مطرح فرمایید تا تیم مربوطه به شما به صورت کامل پاسخ دهد.
   با تشکر

   پاسخ
  • supportsapagap
   پشتیبانی گفته:

   دوست عزیز این مشکل رو که نمیشه اسمش رو مشکل گذاشت اما گوشی های هواوی و یا بعضی گوشی های سامسونگ این مورد را دارا می باشند و برای حفظ امنیت و حریم استفاده از اینترنت بعد از یک زمانی دسترسی دیوایس هارا به اینترنت share شده از طریق گوشی قطع میکنند و شما حتما باید مجددا دوباره دیوایس هارا به یک دیگر متصل کنید

   پاسخ
 2. هستى
  هستى گفته:

  سلام ممنون از راهنمایى هاى مفیدتون مشکل من با disable کردن network adapters حل شد ولى دوباره اینترنتم قطع میشه و دوباره همون علامت زرد رنگ ظاهر میشه update رو هم انجام دادم اولش به نظر میرسه مشکل حل شده ولى بعد از چند دقیقه دوباره اتصال قطع میشه چجورى میتونم حلش کنم راهنمایى کنین ممنون میشم

  پاسخ
  • supportsapagap
   پشتیبانی گفته:

   دوست عزیز ممنون میشویم سوال خد را از قسمت سوال بپرس سایت مطرح فرمایید تا تیم مربوطه به صورت دقیق به شما پاسخ دهد
   با تشکر

   پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *